Nie mogę schudnąć – dlaczego?


NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ – DLACZEGO?

90% kobiet deklaruje, że odchudzało się przynajmniej raz w życiu, a 70% stosowało diety odchudzające wielokrotnie. Coraz częściej pojawiają się w naszych gabinetach mężczyźni, którzy chcą schudnąć i wymodelować sylwetkę. Z raportu UNICEF wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, natomiast fraza „dieta odchudzająca” w różnych odmianach i  zestawieniach jest coraz częściej wpisywana w popularne wyszukiwarki internetowe. Powyższe fakty pokazują jak istotnym tematem dla polaków jest zachowanie szczupłej sylwetki i dobry wygląd.

NADWAGA i OTYŁOŚĆ to jednak NIE TYLKO PROBLEM ESTETYCZNY o czym warto pamiętać. Nadwaga i otyłość mogą doprowadzić między innymi do cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, zawału serca a nawet nowotworów, a co za tym idzie mogą skrócić życie o wiele lat! Wydaje Ci się, że Ciebie to nie dotyczy? W Polsce jest ok. 3,5 mln chorych na cukrzycę, z czego ok. 1 mln osób jest cały czas niezdiagnozowana, czyli żyje na co dzień nieświadoma swojej choroby. Co to znaczy? Że co jedenasta osoba cierpi na cukrzycę. Wydaje się, że znasz więcej niż jedenaście osób, rodzina, znajomi z  pracy, szkoły… W dodatku jeśli w Twojej rodzinie są chorzy na cukrzycę, prawdopodobieństwo Twojego zachorowania wzrasta. Ale uwaga! Nawet mając predyspozycje genetyczne w kierunku cukrzycy, stosując się do kilku bardzo prostych i wymagających minimalnego wysiłku zasad, prawdopodobieństwo choroby maleje praktycznie do zera!

Wracając jednak do tematu redukcji kilogramów. Często pacjenci pytają nas „Dlaczego nie mogę schudnąć?”. Otóż przyczyn może być wiele. Począwszy od zbyt wysokiej (albo zbyt niskiej) kaloryczności, złych proporcji wartości odżywczych w diecie, przez spowolniony metabolizm, aż po alergie, nietolerancje pokarmowe i choroby. Aby znaleźć ową przyczynę (a być może więcej przyczyn) dobrze jest wykonać kilka prostych badań, przeanalizować skład i kaloryczność codziennych posiłków, aby na końcu ustalić indywidualny plan żywieniowy.

Panuje powszechne przekonanie, że będąc na diecie trzeba być głodnym. Wręcz przeciwnie. Często nasze pacjentki mówią, że nigdy nie jadły tyle na diecie odchudzającej. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie do codziennych posiłków produktów niskokalorycznych (co nie oznacza niesmacznych), ale posiadających wiele wartości odżywczych i błonnika. Dostarczając nawet tyle samo kalorii dziennie ile potrzebujemy do schudnięcia, ale w postaci tłustych, wysokokalorycznych potraw, prawie na pewno nie schudniemy. W zdrowym żywieniu chodzi o prawidłową proporcje składników odżywczych i odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych.

Większość z nas, zapytana dlaczego chce schudnąć, odpowie że chciałaby wyglądać i czuć się atrakcyjniej. Jeśli chcesz schudnąć trwale, bez efektu jo-jo, a przy tym być pełnym energii i zdrowym, warto wybrać się do dietetyka. Mimo iż na pierwszy rzut oka może się to wydawać drogą inwestycją, masz 100% pewność, że zwróci się z nawiązką. Wystarczy porównać ludzki organizm do samochodu. Jeśli wlejesz kiepskiej jakości olej czy benzynę, samochód pojedzie, ba nawet będzie jeździł długo. Jego części jednak będą zużywać się szybciej i szybciej będziesz musiał je wymienić, a tym samym wydasz więcej pieniędzy. Analogicznie  jest z człowiekiem. Jeśli będziesz jeść pożywienie o słabej wartości odżywczej, Twój organizm „zużyje się” szybciej. Organy będą obciążone i będą coraz gorzej pracować, a Ty będziesz zmuszony wydać pieniądze na lekarzy, badania, leki… Nie wiesz dlaczego ciągle chorujesz, jesteś osłabiony, łapiesz rożne infekcje? Dlatego, że organizm nie dostaje odpowiedniego paliwa w postaci kompletu składników odżywczych! A jak powszechnie wiadomo, LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ. Nie wahaj się zatem ani chwili dłużej, zainwestuj w zdrowie swoje oraz swojej rodziny. Czekamy na Ciebie w naszych gabinetach. :)


Tags: ,

1 Komentarz

 • Bożena

  Styczeń 11, 2017 at 6:17 pm

  „Mimo iż na pierwszy rzut oka może się to wydawać drogą inwestycją, masz 100% pewność, że zwróci się z nawiązką”
  A co jeśli ja właśnie wydałam te pieniądze i zamiast schudnąć mam po diecie dietetyka + 8kg i mam tylko większe problemy? Zwróciło się z nawiązką, ale kilogramów.
  I tłumaczenie „to psychika” nie jest ani dla mnie ani obecnego dietetyka żadnym wytłumaczeniem, a portfel schudł znacząco….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *